Тезовий конспект правила складання. Загальний алгоритм конспектування Введення у тему «Аналізатори»






План план записують у формі питань до тексту. Кожне питання – до будь-якої однієї смислової частини тексту. Запитання має бути поставлене так, щоб відповіді на них допомагали відновити зміст усього тексту. При складанні питання плану краще використовувати запитальні слова («як», «скільки», «коли», «чому» і т.д.), а не словосполучення з часткою «чи» («чи», «чи знайшов», і т.п.).








План – опорна схема Цей план складається з «опор», тобто слів та словосполучень, речень, що несуть найбільше смислове навантаження. По "опорах" легко відновити текст. Вибір «опор» залежить від особливостей твоєї пам'яті, цілей та завдань, які ти ставиш. Опорну схему кожна людина становить так, щоб їй було зручно нею скористатися.











*Теза – коротко сформульована ідея абзацу або частини тексту. Кожна теза відповідає будь-якій смисловій частині тексту. У такому плані багато дієслів. – У морі зловили черепаху. - Спіймана черепаха весь час плаче. – Черепаха виплакує зайву сіль із організму.




Теза це коротко сформульоване основне положення абзацу, тексту лекції, доповіді тощо. Тези зазвичай збігаються з інформативним центром абзацу. 1. Прочитайте текст. У кожному абзаці виділіть речення, де висловлюється головна думка абзацу. 2. Запишіть ці пропозиції в тому порядку, в якому вони представлені у тексті. 3. Під час запису пронумеруйте їх. У вас будуть тези тексту.



1. Три принципи російського правопису 2. Провідний принцип російської орфографії… План показує те, ЩО треба сказати 1. Правопис російською здійснюється відповідно трьом принципам: морфемному, фонетичному, традиційному. 2. Морфемний принцип правопису - провідний принцип російської орфографії. Кожна морфема зберігає єдине написання незалежно від вимови. Теза формулює, ЩО треба сказати



Тези та конспект, їхня відмінність від плану (Заняття 4)

Уміння законспектувати статтю чи лекцію, виділити і зафіксувати тези свого чи чужого висловлювання, як і вміння скласти план, належить до найважливіших практичних умінь, якими необхідно опанувати школярам. І на заняттях з факультативного курсу, і на класних заняттях, і в практичної діяльностіпісля закінчення школи учням неодноразово доведеться зіткнутися з необхідністю глибоко і міцно засвоїти зміст будь-якої статті, книги, підготувати самостійний публічний виступ тощо.

У всіх цих випадках уміння законспектувати прочитане або зафіксувати основні положення майбутнього висловлювання у формі тез надасть їм неоціненну допомогу.

Враховуючи, що на факультативних заняттях школярі виступатимуть із повідомленнями та доповідями та їм будуть потрібні названі вміння, ми включили знайомство з конспектуванням та тезуванням у план перших занять з факультативного курсу.

Заняття 4

Мета заняття

Ознайомити учнів із тезами та конспектом; розкрити особливості тез та конспекту як різновидів стисненого викладу; закласти основи для формування у школярів навичок тезування та конспектування.

Основні етапи роботи

Вступне слово вчителя. Відомо, що прочитане набагато краще засвоюється і розуміється, якщо процес читання супроводжується конспектуванням (складанням конспекту, тобто короткого, стиснутого письмового викладу читання, що читається) або тезуванням (записом тез - основних положень книги, статті). Побіжне, поверхове та неуважне читання не принесе користі, не збагатить ваших знань.

Читання – це серйозна творча праця. "Без відомої самостійної праці, - писав В. І. Ленін, - у жодному серйозному питанні істини не знайти, і хто боїться праці, той сам себе позбавляє можливості знайти істину" (Полі. зібр. соч., т. 23, с . 68).

Відомо також, що навіть найбільші вчені та уславлені промовці детально розробляли план та тези своїх публічних виступів. Складання розгорнутого плану та тез звільняє від необхідності записувати свій виступ повністю, у всіх деталях, щоб потім, не відриваючи очей від написаного, читати текст. Продуманий план та тези забезпечують живе спілкування з аудиторією, контакт зі слухачами, а в цьому – половина успіху оратора чи лектора.

На занятті ми познайомимося з тезами та конспектом, розглянемо їхню відмінність від плану та виконаємо деякі практичні вправи.

Читання учнями розділу "Тези та конспект". Щоб з'ясувати, як учні засвоїли зміст статті, вчитель пропонує їм відповісти на такі питання:

1) Для чого потрібно вміти складати тези та конспектувати?

2) Що ми називаємо тезами та чим відрізняються тези від плану? 3) Що таке конспект? Чим відрізняється конспект від тез?

Практичні вправи. Упр. 16 (порівняння плану, тез та конспекту початку статті В. Г. Бєлінського "Лист до Гоголя") виконується колективно під керівництвом вчителя. Попередньо школярі знайомляться з короткою пояснювальною статтею.

Спочатку читається формулювання 1-го пункту плану, потім у тексті статті У. Р. Бєлінського виділяється частина, відповідна цьому пункту. Встановлюється, що формулювання плану: "Причина гнівної оцінки Бєлінської книги Гоголя" - лише вказує на зміст відповідної частини "Листа", але не розкриває його.

Зіставлення конспекту зі статтею наводить учнів висновку, що у конспекті у стиснутої (узагальненої) формі викладено основний зміст першого абзацу статті, збережено його основну думку і використані слова В. Г. Бєлінського. Це допомагає передати особливості мови статті. (Якщо вчитель побачить, що школярі добре справляються із завданням, він може запропонувати подальший аналіз виконати самостійно.)

Упр. 17 (порівняння плану та тез до твору "Характеристика Простакової") виконується учнями самостійно. Вони встановлюють, що тези більш конкретно розкривають загальні положення, сформульовані у плані, та містять деякий фактичний матеріал. Так, теза до 1-го пункту плану конкретизує його формулювання, тези до 2-го та 3-го пунктів містять фактичний матеріал, використовуючи який можна більш конкретно розкрити ці пункти плану.

До вправи з текстом статті В. Г. Бєлінського "Твори Олександра Пушкіна" (упр. 18) учні підготовлені роботою з аналізу статті "Лист до Гоголя". Тому завдання слід запропонувати для самостійного виконання, розбивши учнів та чотири групи.

Упр. 19 (складання тез усного виступу) виконується учнями до наступного заняття, на якому можна вислухати одне-два повідомлення.

Урок російської мови у 9 класі.

Тема: «Вчимося писати тези, конспекти та реферати».

Ціль.

Слайд 1.

Хід уроку.

1.Оргмомент.

2. Слово вчителя.

У школі вам часто доводиться складати конспекти статей, вивчаючи новий матеріал, записувати його як тез, готувати домашнє завдання у вигляді реферата. Ця робота не обмежиться школою, ви її продовжите й у навчальних закладах, у яких навчатиметеся після закінчення школи.

Але в наш комп'ютерний вік багато хто, особливо не стараючись, витративши 5-6 хвилин, приносить готові роботи по заданій темі і не замислюється: справді це те, що потрібно.

Найчастіше роботи, особливо реферати, написані і оформлені неписьменно.

Назріла необхідність більш точного та точного визначення даних понять та правильного складання та оформлення робіт.

Тема нашого уроку: «Вчимося писати тези, конспекти та реферати».

3.Робота в зошити.

Відкрийте зошити, запишіть номер, класна робота.

Отже, що означає кожне з цих понять.

Слайд 2

Запишіть ці слова до рубрики «Запам'ятаю».

Ці слова запозичені слово "теза" з грецької мови;

конспект-з латинського (у перекладі «огляд»);

реферат - з латинського (повідомляти, доповідати).

4. Слово вчителя.

Як же правильно складати тези, конспекти, реферати? Ось ці питання нам потрібно вирішити на нашому уроці. Взагалі робота над конспектом і рефератом є створення «вторинного» тексту, тобто. на основі вже готового тексту ми створюємо новий текст.

Діти, подумайте і скажіть: «Чим відрізняються тези, конспекти та реферати один від одного і в чому їхня подібність?»

Тож чим вони схожі?

Слайд 4.

В чому різниця?

Слайд 5.

Підсумок: тези, конспекти, реферати взаємопов'язані

5.Вимоги до оформлення реферату.

Складаючи та записуючи тези та конспекти, особливих якихось вимог до їх оформлення, структурі немає. А ось до оформлення рефератів та їх написання пред'являються особливі вимоги.

З ними ми й познайомимося докладніше. Отже, є певні етапи роботи над рефератом.

Слайд 6.

Хто знає лексичне значення слова "Бібліографія"?

Слайд 7.

Щоб скласти реферат, існують певні вимоги.

Слайд 8.

А як оцінити, чи правильно складено реферат. Існують і критерії оцінки.

Слайд 9.

Як будується реферат? І тут є певна структура.

Слайд 10.

Запишіть у зошит складові реферату.

Підніміть руку ті, хто з вас під час роботи над рефератом дотримується виконання всіх цих вимог.

6.Запис зразка оформлення титульного листа.

Багато помилок можна зустріти в оформленні титульного листа, тож зараз ми з вами оформимо титульна сторінкареферату прямо в зошиті, він служитиме вам зразком. Оформлятимемо на чистій сторінці.

Слайд 11.

7. Практична частина уроку.На сьогоднішньому уроці, як ви розумієте, неможливо написати реферат чи конспект. Тому ми виконаємо лише низку вправ.Завдання 1

Слайд 12

Перевірка.

Слайд 13.

Завдання 2

Слайд 14

Робота з теорією

Слайди 15-17.

Завдання 3.

Слайд 18

Перевірка.

Слайд 19.

Завдання 4.

Слайд 20.

8.Підсумок уроку.

Слайд 21.

9. Домашнє завдання. Слайд 22.

Зверніть увагу!

Кожен текст присвячений розкриттю теми чи низки тем. Тема набуває розвитку в оном, частіше в кількох абзацах. Кожна тема у свою чергу отримує розвиток у ряді підтем. Підтеми можуть розкриватися докладно або стисло, можуть займати частину абзацу, весь абзац або кілька абзаців.

Прочитайте текст. 1) Визначте, скільки основних тем розвивається у цьому тексті, запишіть їх; 2) Знайдіть у тексті пропозиції, що сигналізують про початок нової теми.

Досвід космічних досліджень навколоземних орбіт, що знаходяться на відстані сотень кілометрів від поверхні Землі, показав, що з висоти видно не лише далі, а й глибше. Це стосується спостереження материків та океанів. Вода в морях та океанах не заважає спостереженню глибоководного рельєфу дна. При спостереженні чи фотографуванні з космосу окремі деталі земної поверхні поєднуються у єдине ціле, утворюючи великомасштабні картини будови Землі, де іноді виявляються глибинні структури нашої планети. Однак як через поверхню суші, так і через морські глибинипроглядаються лише великомасштабні об'єкти та освіти, у яких практично неможливо розрізнити невеликі деталі.

Чи не так і в історії людства? З глибини століть до нас доходять лише значні події, явища та найвидатніші особистості. Час відсіює все дрібне, другорядне, відбирає для наступних поколінь лише найбільш значне, велике. Тому з глибини століть у часі, так само, як і з великої відстані, у просторі, з розсіяного (розмитого) для сучасників потоку інформації поступово виступають найвидатніші твори та особистості, які дуже вплинули на розвиток людського суспільства.

Розсіяння світла в морській воді, хмарному покриві, міжпланетному та міжзоряному середовищі, розсіювання речовини в материках, поширення, розсіювання інформації в людському суспільстві – ці, начебто, такі різні явища мають і спільні риси. У всіх цих явищах розсіювання бере участь у формуванні великомасштабних, але розмитих картин, які виразно проявляються на значному просторово-часовому інтервалі.

3) Прочитайте останній абзац тексту та скажіть, чи можна його опустити. Поясніть чому?


Тексти оточують нас усюди. Текст – це поняття одночасно філософське та лінгвістичне, загальне та приватне. Але у повсякденному житті більшість людей стикається саме з лінгвістичною іпостасью тексту, тобто якоюсь послідовністю символів, пов'язаних загальним змістом, метою та формою. У такому трактуванні тексти були і залишаються незамінним джерелом інформації про все у світі, від кулінарних рецептів до основних положень теорії струн. Перші тексти в нашому житті були почуті, потім ми самі навчилися вимовляти їх найпростіші зразки. І не замислювалися над складністю тієї системи, доки не пішли до школи і не дізналися, що тексти можна також читати, записувати та аналізувати.

Оскільки текст – система справді складна і навіть багатозадачна, то й різноманітних процесів, пов'язаних з ними і на них заснованих, існує чимало. З деякими з них стикаються учні середньої школи, коли проходять обов'язкову програму вивчення російської. У межах освоєння рубрикації тексту. Цінність цієї навички важко переоцінити, адже вона дозволяє краще розуміти і запам'ятовувати навіть великі масиви інформації, зміст книжкових параграфів, літературних творів, конспектів лекцій та й просто структурує та організує розумовий процес. Тому і школярам, ​​і їхнім батькам дуже корисно навчитися складати тезовий план тексту.

Що таке тезовий план
Тезовий план тексту – це лише один із існуючих видівйого структурування. Він заснований на тому, що кожен зв'язковий текст має певну будову, а його частини логічно пов'язані між собою за змістом. У цьому кожна частина несе у собі вираз думки, яка доповнює загальний зміст тексту, але дозволяє розділити його за смислові підрозділи. Ця смислова основа тексту – і є основою складання тезового плану. Складається він, відповідно, з тез – тобто лаконічних фраз, що у стислій формі формулюють основну ідею кожної частини тексту.

Як правило, автори текстів вже залишили своєрідну підказку тим, кому згодом доведеться ділити їхній твір на частини. Тому що в грамотно написаному тексті абзаци містять власні положення та тези з ними збігаються. Іншими словами, достатньо зрозуміти, про що йдеться у кожній окремій частині тексту, щоб вивести тезу з цієї частини. Але як бути, якщо смислова основа тексту структурована не дуже чітко? Якщо та сама думка зустрічається у тексті кілька разів у різних його частинах чи сформульована неоднозначно? У такому разі на допомогу прийдуть інші типи планів, найпоширеніші серед яких:

  • запитальний;
  • цитатний;
  • називний (простий та складний).
Будь-який із цих видів планів допомагає впорядкувати інформацію, викладену в тексті, і використовує її як основу для його короткого викладу. Але жоден план не допомагає так само добре зафіксувати в пам'яті та засвоїти її нюанси. Тому, якщо перед вами чи вашою дитиною/учнем стоїть завдання підготуватися до виступу, запам'ятати подробиці промови, лекції, реферату чи статті, то кращого способу, Чим складання тезового плану, не придумати. Але для того, щоб він дійсно допоміг, а не збив з пантелику, потрібно скласти його правильно.

Правила складання тезового плану тексту
Тези, як основна смислова складова тексту, не однорідні за своєю суттю та значенням для передачі інформації. Вирізняють оригінальні та вторинні тези. Якщо йдеться про виконання шкільного завдання або підготовку до публічного виступу, вторинними тезами можна знехтувати та сконцентрувати свою увагу на оригінальних, тому що саме вони відіграють роль опорної схеми для відновлення в пам'яті основних ідей тексту та їх розвитку у логічній послідовності. Приступаючи до складання тезового плану тексту для отримання оптимального (тобто лаконічного, але змістовного) результату, виконайте такі рекомендації:

  1. Поспішаючи прочитайте текст. Можливо, вам знадобиться кілька прочитань, щоб вникнути у всі особливості його змісту та форми.
  2. Подумки дайте відповідь на запитання: «Що хотів сказати автор?». Потім визначте як основну думку всього тексту, а й ті логічні «щаблі», якими автор тексту підвів читача до підсумкової ідеї.
  3. Співвіднесіть ці послідовні думки із структурними частинами тексту. Якщо він записаний у чернетці або електронному документі, можете навіть позначити кожну з них, вказавши її поряд із відповідною пропозицією та/або абзацом.
  4. Ці окремі думки – основа тез. Переконайтеся, що вони відрізняються між собою за змістом і не повторюють один одного.
  5. Заплющте очі або сховайте написаний текст, а потім кожну окрему думку подумки переформулюйте своїми словами. Ваше завдання - сказати про її основний зміст, позбавляючись неважливих дрібниць і деталей, що не несуть основного змісту. Скоротіть художні, «декоративні» елементи, залишивши лише значущі, без яких ідеться.
  6. Таким чином, ви вже зробили левову частку роботи: вичленували та сформулювали тези. Якщо їх можна скоротити без втрати смислу – зробіть це. Якщо вони й так вже містять лише суть – переходьте до оформлення плану.
  7. На відміну від інших типів плану, тезовий план не вимагає створення спеціального заголовка для кожного пункту: ними і так є сформульовані тези. Запишіть їх послідовно у тому порядку, в якому вони розташовані в авторському тексті, не порушуючи його.
  8. В окремих випадках допустимо змінити порядок дотримання тез, якщо це виправдано розвитком сюжету (наприклад, кілька паралельних сюжетних ліній) або допомагає вам краще орієнтуватися у змісті.
  9. Після запису тез та їх нумерації закрийте вихідний текст і на деякий час відволікайтеся, займіться іншою справою і не думайте про план. Потім перечитайте його та спробуйте з його допомогою відновити зміст вихідного тексту. Найкраще робити це наступного дня, після нічного відпочинку.
  10. Якщо зміст, логіка доказів та ідея авторського тексту легко відтворюється за допомогою вашого плану тези – то вас можна привітати. Він складений правильно і дозволить вам докладно виступити перед аудиторією та/або отримати відмінну оцінку на уроці!
Найлегше скласти тезовий план простого тексту, поділеного на невеликі абзаци. У деяких випадках, з урахуванням складної авторської подачі інформації в тексті, один абзац може містити дві або більше ідей. Тоді завданням упорядника тезового плану стає уважне відстеження та виділення кожної з них, тому що перепустка навіть однієї ланки в логіці розповіді порушує побудову всього сюжету. При необхідності кожну тезу можна розділити на підтези – іноді така тактика дозволяє швидше впоратися із завданням. Але в більшості випадків, коли йдеться про класну чи домашню роботу, буває достатньо зрозуміти, про що йдеться в тексті, і сформулювати положення, в яких укладено його ключові думки.

СКЛАДАННЯ ТЕЗ

(З виступу Адюкової Л.А.)

У дослідницькій роботі важко уникнути таких основних умінь під час роботи з текстами як складання тез, конспектування, цитування, згортання інформації.

Теза- Слово грецького походження буквально означає "становище, твердження"; вид вторинного документа.

Відповідно до загальноприйнятого визначення тези – це короткий виклад основних положень доповіді, лекції, статті без системи доказів та фактичного матеріалу, що містить чітко сформульовані думки первинного документа.

    Можна говорити про два види тез:Читацькі

є одним із варіантів «переробки» наукового тексту в ході його вивчення;

вони пишуться з метою виділення головної інформації будь-якого джерела, наприклад, підручника чи статті.

У навчальній практиці та самостійної наукової роботи написання тез використовують як форму роботи над готовим чужим текстом. У такому разі тези, являючи собою найбільш короткий варіант записів, пов'язаних з аналітичною переробкою тексту, виявляється серед інших видів таких записів:

план – тези – конспект – реферат – огляд.

    Робота над тезами:

    Головною відмінністю тез від інших форм наукових публікацій є узагальнення інформації, яке можна представити універсальним переліком наступних аспектів змісту:

    Актуальність проблеми

    . Ступінь вивченості проблеми

    . Цільова установка

.Предмет розгляду або запропонований варіант вирішення заявленої проблемиОсобливості (новизна) предмета розгляду

Структура тез

: вступна частина, основна, заключна. Починаючи роботу над тезами, необхідно уважно прочитати, проаналізувати матеріали свого дослідження. Тези складаються виходячи з головних ідей і положень. Упорядкування тез дозволяє автору глибоко проаналізувати матеріал, виділити у ньому головне.:

    За формою розрізняютьтри типи тез

    Короткі,лаконічні, чіткі, категоричні, у яких полягає суть основних положень роботи чи доповіді;

    Мотивовані, з коротким поясненням авторських положень, що висуваються;

Розгорнуті:

    , з аналізом причин досліджуваних процесів та явищ.

    Вимоги до змісту тез

    Інформативність тез, тобто. вони мають бути максимально

Чітке формулювання кожного положення.

    Логічна послідовність у викладі, тобто.

відсутність

    Відсутність тавтологій (повторення вже названого поняття іншими

словами).

    Коротке та лаконічне формулювання (відсутність обгрунтуючих

фактів та прикладів).

    Обсяг тез має бути від 1,5 до 3 сторінок машинописного

    Відповідність тематиці конференції, семінару тощо.

    Вимоги до назви тез: стислість, ємність, завершеність.

    Для тез не характерне цитування, використання

бібліографічних посилань, списків літератури, прикладів, деталей, пояснень.

По суті тези містять стислий текст. Стиснення (скорочення) тексту - це вилучення основної інформації без втрати зв'язності. Скорочення відбувається за рахунок виключення менш інформативних частин тексту, трансформації частини, що залишилася, за рахунок заміни використовуваних мовних засобів «місткими» синонімічними (замість кількох простих – одне складне; замість перерахування однорідних членів – узагальнююче слово тощо).