Заняття з позаурочної діяльності з ОПК "Краса рукотворна та нерукотворна. Бог - Творець світу". Міжнародний конкурс дитячої творчості «Краса Божого світу» – презентація Презентація краса божого світу недільна школа

Щоб скористатися попереднім переглядом презентацій, створіть собі обліковий запис Google і увійдіть до нього: https://accounts.google.com


Підписи до слайдів:

Травников Федір Дмитрович Вік: 10 років. Тема роботи: Краса Божого Світу. Веселка. МОУ «Гімназія №5», м. Ювілейний Московської області Викладач: Єгорова Марія Сергіївна

Краса і складність Божого світу Р А Д У Г А

Сім квітів біля веселки моєї... Червоний колір - любов моя, а мука - У відблиску помаранчевих свічок, Жовтий колір - сумна розлука, Колір зелений мені спокій несе - З ним весна спускається на землю, Блакитний - кличе мене в політ, І його я радісно приймаю. Синій колір - біля моря мого ... То воно вирує, то тихо хлюпає, А нічне спуститься крило - Зірки фіолетові світять ... Сім квітів біля веселки моєї, Сім відтінків радості і смути, Сім у тижні пережитих днів До останньої, здається, хвилини! Сім квітів біля веселки моєї…

Вогняна веселка - це один із відносно рідкісних оптичних ефектів в атмосфері, що виражається у виникненні горизонтальної веселки, яка знаходиться на тлі легких, високо розташованих перистих хмар.

Туманна веселка – це широка блискуча біла дуга. Так чудово заломлюється і розсіюється сонячне світло у дуже дрібних краплинках води легкого ранкового туману. Туманна веселка

Місячна веселка Вночі при місяці світло занадто слабке, тому розглянути кольори місячної веселки складно. Вона бачиться білою. Але на цьому знімку кольору можна розглянути. Місячна веселка (так само відома як нічна веселка) - веселка, що породжується місяцем. Місячна веселка блідніша, ніж звичайна. Це тим, що Місяць відбиває менше світла, ніж Сонце.

Що за диво-краса! Розмальовані ворота З'явилися на шляху! В них не в'їхати, Ні увійти. Фарбоване коромисло Над річкою повисло. Наказало сонце: стій, Семиколірний міст крутий! Хмарка приховала сонця світло - Рухнув міст, і тріски немає. Різнокольорові ворота На лузі збудував хтось. Постарався той майстер, Взяв він фарб для воріт Не одну, не дві, не три - Цілих сім, ти подивися. Як ворота ці звати? Чи можеш їх намалювати? Після дощу буває, півнеба закриває. Дуга красива, кольорова З'явиться, потім розтане Загадки про веселку

Веселка – міст, що з'єднує землю та небо. Веселка – одне з явищ, яке важко описати словами. Це дивовижне і незабутнє диво, яке нам подарувала матінка-природа. Яка прекрасна наша Земля! Як багато гарного та неповторного є у нашому світі! Давайте ж намагатися бачити, помічати та насолоджуватися явищами природи, які нам подарував Бог. Влітку я намагаюся бувати у своєї бабусі на селі. Одного дня ми з хлопчиками пішли купатися на озеро. Раптом зненацька почався літній дощ, а через деякий час ми побачили веселку. Вона простяглася крізь усе озеро величезним різнокольоровим мостом. Ми всі закричали: Ура! Веселка!». Від побаченого у всіх стало світлішим і радіснішим на душі. А іноді я розмірковую, від якого слова походить слово «райдуга», мабуть, від слова «радість». Тож давайте посміхатимемося і радітимемо життя, яке нам подарував Бог. Краса Божого світу. Веселка.



























Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила дана робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:

  • Ознайомити учнів із творами релігійного мистецтва.
  • З'ясувати православне значення понять на тему уроку.
  • Розвиток у школярів естетичного сприйняття "краси" як явища духовної значущості.
  • Формувати моральну свідомість з урахуванням християнських моральних понять.
  • Розвивати мову учнів, вчити висловлюватись і міркувати.
  • Сприяти розвитку власної думки та мислення, розвивати творчі здібностідітей.
  • Виховувати почуття поваги до православної культури та духовних цінностей російського народу.

Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, екран, підручник "Православна культура" автор Л.Л.Шевченка 2-й рік навчання (2 год.), індивідуальні аркуші для творчої роботи, кольорові олівці.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми:

Діти, прочитайте, будь ласка, тему уроку. ( Слайд 1)

Як ви думаєте, про що йтиметься сьогодні на уроці? Яку красу мала на увазі авторка нашого підручника, даючи нам цю тему?

(Відповіді: красиві ікони, храми, собори тощо)

(Слайд 2, 3, 4)

А що оточує всі ці предмети? (Відповіді дітей)

3. Робота над новим матеріалом.

Розповідь вчителя:

Ми живемо в будинку, наш будинок знаходиться в нашій країні, а наша країна – це частина велика, круглий землі. Багато лісів, високих гір та глибоких морів є на нашій землі. Не тільки люди населяють землю, поряд з нами мешкає багато тварин. Це собаки, кішки, кролики, також корови, коні, вівці. Цих тварин ви добре знаєте. Але є й дикі звірі, деяких із них ви теж, мабуть, бачили.

Крім того, на землі мешкають птахи. У воді мешкають риби. А всю нашу землю покривають різні рослини та дерева.

Гарна наша земля, правда? Але ви знаєте, хто створив нашу землю, всю цю красу? (Господь)

А що ж зробив Господь? Згадаймо, глянувши на слайди.

(Слайд 6) У темряві колись був увесь світ. Тоді не було ні трави, ні дерев, ні прекрасних квітів, ні птахів, ні навіть неба і землі, але весь всесвіт був пітьмою та хаосом. Був лише один Милосердний Бог.

Він захотів, щоб з'явився світ, або, як кажуть простіше, світло. Першого дня створив БОГ світло. (Слайд 7)

І світло-світло стало на землі. І Господь розділив світло та темряву. І назвав Бог світло вдень, а темряву – вночі.

Другого дня створив БОГ твердь. (Слайд 8)За Божим словом відкрилося велике блакитне небесне склепіння, яке ви бачите над собою, коли гуляєте.

(Слайд 9) Третього дня Господь Бог наказав, щоб вода на землі зібралася в особливі місця. Де води не було, там видавалася суха земля, на якій виникли великі і малі гори. Але, якби скрізь була гола земля, якби ви ніде не бачили жодного зеленого листочка, ні квіточки, жодного дерева, як ви вважаєте: це було б красиво? - Так, це було б дуже некрасиво і нудно. І ось третього дня милосердний Бог і сказав: Нехай виросте земля трави, овочі та квіти. (Слайд 10)І за Його наказом з землі виросли ніжні трави, красиві квіти, різні кущі і дерева.

Тепер ви можете зрозуміти, що на землі стало красивіше та веселіше, ніж було спочатку.

У четвертий день Бог сказав: "Нехай з'являться на тверді небесної світила, які освітлювали б землю і якими люди могли б відрізняти день від ночі, рахувати місяці і роки і помічати весну, літо, осінь і зиму". І на небесному склепінні відразу ж заблищали незліченні світила. (Слайд 11)Між багатьма світилами два здаються нам більше за інших. Творець наказав, щоб одне з них світило вдень, а інше – уночі. (Слайд 12)

Тепер було дуже гарно на землі. Внизу цвіли квіти і дзюрчали струмки. Вгорі по небу пливли хмари, і над ними сяяло величезне сонце. Але жодної живої істоти ще не було на землі. Жодна пташка ще не літала в повітрі. Не було ні метеликів на квітах, ні сонечок на листочках. Жоден черв'ячок не повз землею, а в озерах і річках не плавала жодна рибка. Тому скрізь було тихо та мертво.

Ось, п'ятого дня сказав Бог: "Нехай у воді живуть риби, (Слайд 13)а повітрям літають птахи". (Слайд 14)

На шостий день Бог створив тварин і звірів земних, - таких, які не можуть жити у воді і не можуть літати. (Слайд 15)

Отже, тепер були рослини та тварини. Але не вистачало ще одного творіння. Як ви вважаєте, кого ще бракувало? Що ж останнім було у творінні Бога? (Не було ще людей) (Слайд 16)

Так у шість днів було створено весь світ. І коли Бог ще раз оглянув усе, що створив, то побачив, що все було чудово. (Слайд 17)

А чи людина може створювати красу? (Так)

(Слайд 18)

У православній культурі таку красу називають РУКОТВОРНОЮ.

А краса, яка створена Богом – НЕРУКОТВОРНА.

Відкрийте підручник на с. 67, прочитайте текст.

Запитання: - Кого прославляли православні майстри у своїх творах? (Святих, ангелів, Богородицю, Ісуса Христа:..)

4. Фізмінка під музичний супровід (П.І. Чайковський. З циклу "Пори року").

Робота із книгою.

Дивимося фрески.

Давайте розглянемо ілюстрацію у підручнику на с.68. Прочитайте назви під зображеннями.

А тепер розберемо де яка подія відбувається?

Бічування - одне з найжорстокіших, найважче покарання. Після нього виживав не кожен.

Наруга - дія, вчинок, що завдає грубої образи, що має

метою принизити чи зганьбити.

А що було після Сходження на Хрест? (Відповідь: Ісус помер на Хресті, його поклали до печери, але на 3 день він воскрес)

Яке свято пов'язане з цією подією і ми її зараз відзначаємо? (Великодня)

У чому краса цього свята? (Дзвін, паски, яйця)

Чи кожен може побачити красу? (Ні, тільки той, хто чистий душею, у кого немає ненависті, заздрості: у кого добре серце)

6. Робота із текстом підручника.

Давайте прочитаємо оповідання В.І.Сухомлинського, яке так і називається "Людина з гарячим серцем". Відкрийте с. 70.

7. Закріплення прочитаного тексту.

Дайте відповідь на питання:

Чому одна людина знайшла красу, а інша – ні?

Чи легко було людині з гарячим серцем дістатися квітки в сірому камені?

А що допомогло? (Упертість, наполегливість, добре серце:)

Вчитель: - Виконайте Завдання № 4.Підберіть схожі за змістом слова:

Серце:..(гаряче, добре:.) А яке ще?

(Слайд 23)

Серце (холодне, байдуже:) Яке ще?

8. Робота у парах.

Завдання №5.

Подумайте і скажіть: чи створена людиною квітка твором релігійного мистецтва? Поясніть, чому ви так думаєте?

(Відповіді: відбив красу Божого світу, був християнином, у нього душа була чиста, не розлючений на світ:)

Не лише великі люди можуть бути людьми з "гарячим серцем". Їм може бути кожен із нас, який добре виконує якусь справу. Наприклад: у нас у класі є діти, які добре роблять, вирішують завдання, пишуть вірші, співають, малюють.

9. Творча робота. (Слайд 25)

Наступний етап нашої роботи – намалювати незвичайну квітку.

10. Заключний етап уроку.

Що таке краса православного світу?

Що вам сподобалося сьогодні на уроці?

11.Домашнє завдання

Виконати завдання № 1 на стор.69 підручника.

Тетяна Міганова
Відкрите інтегроване заняття з духовно-морального спрямування «Краса Божого світу» у підготовчій групі

Ціль заняття: розбудити інтересдітей до навколишнього світу, як дарунку Божій людині.

Завдання:

Ввести дітей у православне розуміння світу як доброго та красивого творіння Бога.

Привернення уваги дітей до різноманітності форм оточуючого світу, доцільності та премудрості його влаштування.

Залучення до словесного мистецтва, розвиток художнього сприйняття та естетичного смаку.

Розвиток дитячої творчості – умінь відображати у своїх роботах красу світу.

Виховання морального почуття доброго, дбайливого ставлення до творінь навколишнього світу.

Хід заняття.

Ми скажемо вам сьогодні, ЗДРАВУЙТЕ!

Це, значить, бажаємо всім,

І добра, і кохання та здоров'я,

Щоб спілкуватися з ким.

У житті радість рідним даруйте,

Щастя у світі бажаємо всім!

Вихователь: Діти, озирніться навколо себе, подивіться у віконце Що ми бачимо?

Діти: Будинки, квіти, дерева, небо.

Вихователь: Уявіть себе на лузі Над нами високо розкинулось наметом блакитне небо з білими хмарами. А на землі зелена трава, усіяна чудовими квітами. А які квіти ви знаєте? Діти, а може хтось із вас знає вірш про квіти?

«Квіти»

Вся земля – величезний сад:

Тут трава пестить погляд,

Тут – дерева, там – кущі,

І, звичайно, квіти.

Серед трави чути стрекотіння коників, пурхають над квітами метелики, метелики, літають трудівниці – бджілки. А земля наче великий гарний килим. А ось ми у лісі. Уявили? Що там ви можете побачити?

Діти: - Різні дерева, чагарники.

Які дерева ви знаєте?

Вихователь: А вірш про дерева знаєте?

«Про дерева»

Біля берізок - білостволочок

Кайма на рукавах,

А у ялинок оборочки

Діти перераховують.

Вихователь: А звірів?

Діти перераховують.

Вихователь: Молодці. А тепер уявимо, що ми опинилися на морі, точніше, під водою, у підводному світі. Що ми побачимо під водою, знаєте?

«Мешканці моря»

У морську глибинупірнеш -

Кого там тільки не знайдеш!

Ви знайти легко могли б

Медуз, креветок, крабів, рибок.

Діти: Риб, медуз, водорості.

Вихователь: Море дуже гарноі має свій величезний та багатий підводний світ живих істот.

А ось ми сіли у літак.

Фізкультхвилинка.

Дивіться в небі літак,

А в літаку том пілот

Штурвалом вправно керує

І між хмарами літає

Під літаком то гора,

То ліс дрімучий, то нора,

То в небо дивується народ,

То зайці ведуть хоровод

Якщо ми злетимо високо в небо, побачимо гори, хмари. І там на нас чекає незвичайна краса. Вгорі холодно, і на високих горах лежить сніг, а внизу, де тепліше, ми знову побачимо безліч звірів, птахів, красиві дерева.

Чудовий світ, що оточує нас. Все, що ми з вами назвали сьогодні – все це природа. І людина теж є частиною природи.

«Усюди чудеса живуть»

Світ наповнений чудесами,

І одна з них – ми самі.

Звідки все це з'явилося? Невже все могло виникнути так?

Давайте подумаємо разом. І навіть проведемо з вами спостереження: Візьмемо аркуш білого паперу, візьмемо олівці. Ви малюватимете, а я ні. Сидітиму, дивитимуся навколо і нічого не робитиму. Скажіть, що з'явиться у мене на аркуші?

Діти: Ні.

Вихователь: А чому?

Діти: А Ви нічого не робили, не працювали.

Вихователь: Але наші малюнки та багато іншого, що робить людина, не зрівняється з дивовижною природою! Світ виник не сам собою. Хтось мав його створити, причому створити з великою любов'ю. Хтось із вас знає, хто це?

Діти: Бог

Вихователь: Так Все це Бог створив. (А ось послухайте вірш, тоді ви точно зможете дати відповідь.)

Хто створив наш світ?

Все, що є на білому світі,

На моїй рідній планеті,

Під землею, на небесах:

Море, вітер у вітрилах,

Людину, бабку,

Вовка, зайця та козу,

Кішку, мишку та слона,

Тлю, що навіть не видно…

Ні – всього не перерахувати!

Все - все - все, що тільки є, -

Навіть каміння вздовж доріг –

Створив Господь наш Бог!

Ось ми з вами промовили найголовніше і велике слово. Світ є творіння Боже. І все, що ми сьогодні згадували, все створено Богом. І людина теж творіння Боже. Людині Бог доручив зберігати красу, Що нас оточує. Як ви вважаєте, як людина повинна ставитися до природи?

Діти відповідають.

Вихователь: Так, нам треба берегти нашу Землю Підтримувати порядок, бути добрими до тварин, доглядати рослини. Не забувайте, що все на землі створено Богом. Вся природа – це диво!

Чудо, створене природою у нас за вікном. Красиві фарбивзяла чарівниця осінь. Маленькі чудеса ми також з вами можемо зробити. Я пропоную вам зробити невелику картину.

Діти, а як ми можемо назвати свою картину? ( « Барви осені» ).

Бог-кохання! З любов'ю світ Він прекрасним створив!

Публікації на тему:

Бесіда з духовно-морального виховання у підготовчій групі «Моє місто - Нижній Новгород»Моє місто Нижній Новгород З історії Нижнього Новгорода Місто наше досить давнє. Нижній Новгород було засновано 1221 р. великим князем.

У місті Великі Луки проходив 14 Міжнародний конкурс дитячої творчості "Краса Божого світу". Діти нашого саду взяли участь.

ФЕМП Тема: «Подорож країну математики» Мета: розвиток математичних здібностей вихованців. Завдання: 1. Закріпити рахунок у межах.

Конспект безпосередньо освітньої діяльності з духовно-морального виховання «Краса душі людини»Конспект безпосередньої освітньої діяльності на тему: «Краса душі людини» для підготовчої групи.

Заняття з духовно-морального виховання у підготовчій групі «У гостях у великого художника М. В. Нестерова»Художники для дітей дошкільного вікуЗаняття з духовно-морального виховання дітей підготовчої групи «У гостях у великого.

Програма позаурочної діяльності з духовно-морального спрямування «Рідне слово» для учнів 1 класуМуніципальне бюджетне загальноосвітня установа « початкова школадитячий садокп. Пустоші» Шатурського муніципального району Московської.

Презентація з циклу "Священна Біблійна історія Старого Завіту" про творіння Богом миру та людини за підручником архієпископа Веніаміна (Пушкаря), митрополита Владивостоцького та Приморського (3,9 Мв, pptх).

Додаткові адреси для скачування:
Усі презентації цієї серії можна завантажити або перекинути на свої акаунти (як окремо, так і архівом) на Яндекс.Диску та на Облако@Mail.Ru

Скани деяких слайдів. Збільшене зображення відкривається в окремому вікні на кліку на картинці:

Послайдовий зміст презентації.

Слайд 2 . Джеймс Тіссо. створення світу. Творіння Богом миру та людини
Книга Буття
Бог - Творець
Ангельський світ
Матеріальний світ
Слайд 3 . Свиток. Книга Буття. Ця книга називається так тому, що розповідає нам про те, як "все почало бути, що почало бути", тобто. як Бог закликав видимий світ із небуття до буття.
Слайд 4 . Мойсей пише Книгу Буття. Автором цієї Священної Книги є великий пророк і вождь єврейського народу Мойсей. Прихований текст: Він написав цю книгу для того, щоб увічнити історію походження світу та первісних доль людства, коли усні перекази про це стали спотворюватися і навіть поступово зникати
Слайд 5. Вся розповідь книги Буття, що містить у собі 50 розділів, можна розділити на триголовні та суттєві частини.
Перша(1-3 гол.) оповідає про походження світу і гріхопадіння прабатьків.
Друга(4-11 гол.) викладає історію первісного занепалого людства, загибель їх у водах потопу, розмноження і розсіяння у світі післяпотопного людства.
У третій(12-50 гол.) міститься історія життя єврейського народу.
Слайд 6 . Айвазовський І.К. Створення світу. Хаос. Бог - Творець світу та людини.
Слайд 7 . Фотографія природи. Краса, гармонія, різноманітністьПрихований текст: Світ, що розглядається в його зовнішній красі та внутрішній гармонії, є дивним створенням, що дивує стрункістю своїх частин і чудовим розмаїттям своїх форм.
Слайд 8 . Світлина космосу. «Космос» - краса, порядок. Прихований текст: Ще давньогрецький геній, споглядаючи розумний пристрій у світобудові, дав йому ім'я космоc (kosmos), що означає краса, порядок
Слайд 9. Пізнання світу - пізнання Творця. Прихований текст: Пізнаючи за допомогою телескопів і радіотелескопів неосяжні глибини космосу і в той же час проникаючи у світ елементарних частинок, сучасна наукавбачає на всьому видимому печатку невидимого Надмірового Розуму.
Слайд 10 . Ікона "Трійця". Прп. Андрій Рубльов, перша половина 15 ст. Творець світу та людини - Бог. Прихований текст: Ось цей Надміровий або Божественний Розум, який відкривається у світі і через світ людині, за свідченням Священної Біблії, є не тільки організатором цього світу, але і його Творцем.
Слайд 11 . Книга Біблії. Священна Біблія на перших своїх сторінках повідомляє нам про таємницю походження цього видимого світу.
Слайд 12 . Айвазовський І.К. створення світу. Час – форма буття матеріального світу. «На початку створив Бог небо та землю» (Бут.1,1), - каже побутописець Мойсей. Прихований текст: У цих небагатьох словах виражена та неосяжна за своєю глибиною істина, що все-все, що існує на небі і на землі, а отже, і первісна речовина, має свій початок. Словом «на початку» вказується, що світ не вічний, він покликаний із небуття до буття Богом у часі, чи вірніше сказати – із самим часом. До появи світу був часу, бо час є форма буття матеріального світу.
Слайд 13 . Фотографія Землі з космосу. Причина походження світу – воля Бога. Прихований текст: Бог є природною причиною походження всесвіту, і без Нього нічого не могло статися. Світ було відбутися ні з «випадку», ні з «самозародження». Він походить від вільного рішення волі всемогутнього Бога, який з небуття благоволив звернутися до тимчасового буття.
Слайд 14. Це рішення випливало тільки з любові і доброти Творця з метою дати і створенню можливість насолодитися цими величезними властивостями Його Істоти.
Слайд 15 . Гюстав Дорі. Створення світла. На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог(Ін.1, 1). І ось «…Він, - за словами богонатхненного псалмоспівця, - сказав - і сталося, Він наказав - і з'явилося» все (Пс.32, 9). Прихований текст: За тлумаченням святих отців Церкви, під творчим Словом Божим треба розуміти Другу Іпостась Святої Трійці - Сина Божого, через Якого, за словами євангеліста Іоанна Богослова, «все… почало бути, і без Нього ніщо не почало бути, що почало бути» (Ін. .1,3). Так як у другому вірші першого розділу книги Буття йдеться і про участь у творенні Духа Святого, то можна думати, що Бог діяв при створенні світу як споконвічна Трійця.
Слайд 16.Світ створений з нічого . Прихований текст: Творіння світу з нічого або з небуття є однією з основних істин християнської віри Хоча в Біблії й не зустрічається слова «з нічого», воно мається на увазі вже на перших сторінках. Це слово вперше ввели у вжиток святі отці і вчителі Церкви на противагу дуалістичному світогляду багатьох язичницьких мислителів, які визнавали поряд з вічним Богом вічно існуючу матерію, з якої Бог потім створив різноманітні форми видимого світу. У свою чергу, язичницькі мудреці заперечували проти моністичного погляду святих отців і говорили, що з нічого не можна створити що-небудь. Св. Василь Великий у відповідь на їхнє заперечення пояснив, що Бог створив світ не з нічого в буквальному значенні слова, але зі «Своєї могутності». Отже, слово «з нічого» нам треба розуміти в тому сенсі, в якому його вживали святі отці. Оскільки в Богу немає жодної зміни, то можна думати, що образ світу вічно існував у Його Розумі. Інакше висловлюючись, ідея світу завжди існувала у Бога, але потім вона, за благою Його волею, отримала свою реалізацію в часі.
Слайд 17 . Небесні сили (фрагмент розпису стіни Михайлівського Золотоверхого собору у Києві). Ангельський світ.
Слайд 18 . Колаж - земля та небо. Бог створив два світи: небесний, земний. Прихований текст: Про духовний світ Біблія дає нам зовсім мало відомостей З контексту всієї Біблії можна скласти наступне уявлення про духовний або ангельський світ.
Слайд 19 . Священик Олександр Єгоров. Сили Небесні. Ангельський світ був створений Богом насамперед світу матеріального. Прихований текст: Про це ясно говорить нам Сам Господь у книзі Йова: «Якщо (створені) були зірки, вихваляючи Мене голосом великим усі Ангели Мої» (Іов.38,7).
Слайд 20 . Малюнок Ангела. Ангели є істоти мислячі, бажаючі, які відчувають, як і люди, але безтілесні.
Слайд 21 . Гюстав Дорі. Ангельська феєрія («Втрачений рай»).Число ангелів дуже велике.
Слайд 22 . Гюстав Дорі. "Втрачений рай». За своїми досконалостями ангели не однакові і поділяються на кілька ступенів. Найнижчий з ангелів за своєю природою вище за обдаровану людину. Прихований текст: Долі духовного світу від нас приховані, але одна подія, відома нам зі Святого Письма, трохи відкриває таємницю цього світу.
Слайд 23 . Гюстав Дорі. "Втрачений рай». Усі ангели були створені добрими Богом. Вони жили у безпосередньому спілкуванні з Богом і перебували у блаженному стані.
Слайд 24 . Гюстав Дорі. "Втрачений рай». І ось один із вищих ангелів, на ім'я Денниця, запишавшись своїми досконалостями, вийшов із слухняності Богові…
↓ …зробився злим дияволом (наклепником), сатаною (противником) і потяг за собою багатьох підвладних йому ангелів.
Слайд 25 . Гюстав Дорі. "Втрачений рай». Архангел Михайло - вождь Ангелів, які залишилися вірними Богові.
↓ …скинув всіх злих ангелів у пекло, тобто. у місце, де відсутня спасительна благодать Божа.
Слайд 26 . Гюстав Дорі. "Втрачений рай». Таким чином, неосяжна гордість, яка не допускає і тіні смирення і не дає місця каяттю, зачинила назавжди для занепалих ангелів Царство Небесне.
↓ …і поринула їх у пекельну безодню, де у вічних кайданах духовної мороку вони дотримуються на день Страшного Суду.
Слайд 27 . Фотографія Землі з космосу. Матеріальний світ. Матеріальний світ був створений Богом за шість творчих днів або творчих періодів. Прихований текст: Єврейське слово день (іом) - означає не тільки наш земний день, але й взагалі невизначений проміжок часу.
Слайд 28 . Чюрленіс М.К. створення світу. Перший творчий Божественний акт- Першоматерія. ↓ З первісної матерії – ↓ всі форми буття.
Слайд 29 . Чюрленіс М.К. створення світу. Початковий станновоствореної матерії Мойсей називає:
землею (Прихований текст: тому що земна куля була потім утворена саме з цієї першоматерії)
безодня (Прихований текст: вказуючи цим на її безмежність та неоглядність для людського ока)
водою(Прихований текст: означаючи цим нестійкість, рухливість, розрідженість первісної речовини, порівняно з сучасним станомматерії)
невидимою (Прихований текст: у сенсі відсутності певних ознак і якостей, з якими матерія з'явилася згодом, після завершення творчої діяльності, і з якими вона спостерігається тепер)
невлаштованою (Прихований текст: У сенсі відсутності тих законів, якими так премудро і гармонійно було зумовлене її життя згодом («земля ж була безвидна і порожня» (Бут.1.2))
Слайд 30 . Чюрленіс М.К. створення світу. Над прірвою праматерії була темрява. Прихований текст: Цей вислів побутописця можна витлумачити в тому сенсі, що це первинний станпраматерії недоступне для людського пізнання. Ця речовина має бути перед людською свідомістю як «безодня», яка не досліджується і «вглиб», і «вшир».
. « І Дух Божий гасав над водою»(Бут.1,2). Прихований текст: Цими словами побутописець висловлює ту думку, що Третя Іпостась Святої Трійці - Дух Божий - готував цю первозданну речовину до подальших творчих Божественних актів.
Слайд 31 . Айвазовський І.К. створення світу. Прихований текст: І ось з цієї готової первозданної, але ще невлаштованої речовини відбувається подальше творіння, що відбулося протягом шести днів, або періодів, коли всесильна рука Божа, за словами священного письменника книги Премудрості Соломонової, творить світ «з необразної речовини» (Прем.11, 18).

    Організаційний момент.

    Емоційний настрій сприйняття.

(Звучить спокійна музика. Вчитель читає вірш.)

Як сяють небеса, -

Висота та краса!

А по небу дзвінко скаче

Сонце, мов жовтий м'ячик!

Вночі, щоб не страшно було,

Запалюються світила;

І стоїть, як здивований,

Ліс у своєму листі зеленим.

Про що цей вірш? (Про красу навколишнього світу.)

3. Актуалізація знань.

Розмова про красу навколишнього світу.

Хто з вас був у лісі? Що гарного ви там бачили?

Хто був у полі? Що там гарного?

Хто був на морі? А там що гарно? (Відповіді дітей.)

Ігровий момент.

Закрийте очі і уявіть собі найкрасивіше з навколишнього світу. Розкажіть, що ви уявили. (Відповіді дітей.)

Красивий навколишній світ? (Так.) Давайте помилуємося його красою.

Перегляд під музику слайд – шоу «Краса врятує світ».

4. Фізкультхвилинка.

Сонце спить.

Сонце спить і небо спить.

(Складені долоні до лівої щоки, правої щоки.)

Навіть вітер не шумить.

Рано вранці сонце встало,

(Підняли руки вгору, потягнулись.)

Всім промені свої надіслало.

(Розводимо руки убік.)

Раптом повіяв вітерець,

(Качаємо піднятими вгору руками.)

Небо хмарою заволок,

(Закрили обличчя руками.)

І дерева розгойдав.

(Хитання тулуба вліво – вправо.)

Дощ по дахах застукав,

(Стрибки на місці.)

Барабанить дощ по дахах,

(Хлопаємо в долоні.)

Сонце хилиться все нижче.

(Нахили вперед.)

Ось і сховалося за хмари,

(Присідаємо.)

Жоден не видно промінчик.

(Встали, сховали руки за спину.)

5. Мотивація до навчальної діяльності.

(На дошці – ілюстрації із зображенням природи та предметів, зроблених людиною.)

Розділіть ілюстрації на дві групи. Чому так розподілили? (На одних картинках – предмети, створені людиною, але в інших зображено природа.)

Вам подобається те, що створила людина? Це гарно? (Так.)

А природа гарна? (Так.)

(Вчитель вивішує дві таблички: «Краса рукотворна»і «Краса нерукотворна».)

Що означає краса рукотворна? А нерукотворна? (Відповіді дітей.)

На яких картинках – краса рукотворна? На яких нерукотворна? Поясніть.

Проблемне питання.

Звідки взялася вся ця нерукотворна краса? Звідки взявся весь світ? Звідки взялося все живе на нашій прекрасній Землі? Хто створив золоте сонечко, срібний місяць, манливі зірки, сині моря, швидкоплинні річки, тихі озера, гірські вершини? І чи правда, що все у світі утворилося само собою? (Діти висловлюють припущення.)

6. Робота на тему.

Розповідь вчителя.

Звичайно все виникло не просто так. Хіба прекрасна картина може намалювати сама себе? Чи будинок сам себе може звести? Як картину намалював художник, книгу написав письменник, будинок побудував будівельник, так і навколишній світ повинен мати свого Творця, свого Творця. Цей Творець – Бог.

Бог не тільки створив увесь Всесвіт. Він наповнив її життям та встановив чудовий порядок (гармонію).

Зірки струнко і згідно рухаються певними шляхами і законами один біля одного. Всі рослини та тварини розселені по землі згідно з цим порядком. І кому чим належить харчуватись, тим і харчується.

Усьому Бог дав свій час, місце та призначення. Тільки людина живе всюди землі і над усім панує. Бог наділив його розумом, безсмертною душею та великим даром – вільною волею вибору між добром та злом. Тому кожна людина відповідає за свої справи, свої вчинки, своє життя.

7. Продовження роботи.

Розмальовка картинок «Божий світ» або малювання на тему «Краса Божого світу» (під тиху музику). Виставка робіт.

Розмова про ставлення людини до навколишнього світу.

Подивіться, який прекрасний світ створив для нас Бог. А від кого залежить, яким буде цей світ? (від людини)

8. Закріплення.

Читання та обговорення оповідання «Все в твоїх руках».

Все в твоїх руках...

Колись давно, в одному місті, жив великий мудрець. Слава про його мудрість рознеслася далеко довкола нього рідного міста, люди здалеку приходили до нього за порадою.

Але був у місті людина, що заздрила його славі. Прийшов він якось на луг, спіймав метелика, посадив його між зімкнутих долонь і подумав: «Піду я до мудреця і спитаю в нього: скажи, наймудріший, який метелик у мене в руках - живий чи мертвий? Якщо він скаже - мертвий, я відкрию долоні, метелик полетить, якщо він скаже - живий, я зімкну долоні, і метелик помре. Ось тоді всі зрозуміють, хто з нас розумніший».

Так усе й вийшло. Заздрісник прийшов у місто і запитав у мудреця: «Скажи, о наймудріший, який метелик у мене в руках - живий чи мертвий?»

Тоді мудрець, який був справді розумною людиною, сказав: «Все в твоїх руках».

Як ви зрозуміли цю розповідь? (Відповіді дітей.)

9. Підсумок.

Я хочу закінчити наше заняття віршем, з якого його почало. А ви дайте відповідь на запитання, яке міститься у вірші.

Як сяють небеса, -

Висота та краса!

А по небу дзвінко скаче

Сонце, мов жовтий м'ячик!

Вночі, щоб не страшно було,

Запалюються світила;

І стоїть, як здивований,

Ліс у своєму листі зеленим.

Але звідки це диво?

Звідки ж узялася вся ця краса? (Відповіді дітей.)

Це Бог для нас із тобою

Свято на землі влаштувало.

І, милуючись цим даром,

Будемо Богові вдячні.

Він, хто створив світ чудовий,

Наш Батько, Батьку Небесний!

Чому Бог є наш Небесний Батько? (Відповіді дітей.)

10. Рефлексія.

Який настрій у вас наприкінці заняття? Якщо хороше, то посміхніться, якщо не дуже, то насуптесь.