Шувуу тэжээгчийн сэдэв зохиох хичээлийн хураангуй. Бага бүлгийн "шувуу тэжээгч" зохион бүтээх хичээлийн хураангуй. Дидактик тоглоом "Цүнхэнд юу байна?"

Елена Александровна Безматерных

Зорилтот ангиуд:

Хүүхдүүдэд хийхийг заа тэжээгчцаасаар хийсэн өвөлждөг шувуудын хувьд.

Бүтээлч төсөөлөл, уран сайхны амт, ажлын нарийвчлалыг хөгжүүлэх.

Хүүхдэд сайхан сэтгэл, өдтэй найз нөхөддөө анхаарал халамж тавих хүслийг бий болгох.

Материал: өнгөт цаас, шувууны зураг, stencils-загвар тэжээгч, цавуу, сойз, салфетка.

Урьдчилсан ажил: боловсролын материал сонгох, шүлэг, хамтран ажиллах эцэг эх: тэжээгчийг зохион бүтээх, ажлын хэсэг шувууны тэжээл, үзэсгэлэнд зориулсан номны сонголт, тэжээгчийг зохион бүтээххүүхдүүдтэй шүүсний хайрцагнаас бүлэг.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид хооллох цаг болсонгар урлал хийж, өдтэй найзуудаа зочлохыг хүлээнэ үү.

Шувуудын тухай яриа.

Өвлийн улиралд бидэнтэй хамт амьдардаг шувуудын нэрийг хэлж өгөөч (хүүхдийн хариулт)

Сайн байна уу, өвөлчид минь. Та ямар өвөлждөг шувууг мэддэг вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөв.

Залуус аа, шувуунд юу нь илүү муу вэ: хүйтэн эсвэл өлсгөлөн үү? (Хүүхдийн хариулт)

Мэдээжийн хэрэг, өлсгөлөн. Өвлийн улиралд шувуудад хэн тусалж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Тийм шүү дээ, нөхөр. Чи бид хоёр бяцхан найзууддаа тусалж чадна. Бид тэдэнд хэрхэн тусалж чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Бид тэжээгч хийцгээе. Мөн надад энэ байна тэжээгч.

(Багш хүүхдүүдэд харуулав тэжээгч, хаягдал материалаар хийсэн.)

Мөн өнөөдөр бид хэрхэн хийхийг сурах болно цаас тэжээгч. Чам дээр хүснэгтүүдбэлтгэсэн цаасан загварууд тэжээгч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Би чамд үзүүлээд юу хийхээ хэлье, чи миний араас давтана. Хэрэв та болгоомжтой байвал амжилтанд хүрнэ тэжээгч.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ шувууд өлсөөгүй, юу цутгах шаардлагатай вэ? (эрдэнэ шиш)Энэ нь зөв, та plasticine-аас үр тариа хийх болно.

Мөн эхнийх нь энд байна шувууд манай хоолны өрөөнд ирэв!

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Бид тэжээгч хийсэн.

Бид хоолны өрөө нээгдэв.

Бор шувуу, бухын шувуу - хөрш,

Энэ нь таны өвлийн үдийн хоол байх болно!

Тэгээд одоо чи бид хоёр зугаалж, зугаалах болно Манай сайт дээрх тэжээгчаль чи эцэг эхтэй хийсэн. Хүүхдүүд сайт руугаа очоод дүүжлэнэ тэжээгч.

Тоглоом тоглож байна:

Шувууд үсэрч байна, нисэх. (Гараа даллаж, шувуудын нислэгийг дуурайлган)

Шувууд үсэрч байна, дуулах.

Тик-жиргээ, жиргээ-жиргээ.

Шувууд үйрмэг цуглуулдаг, (Урагшаа бөхийлгөж, хуруугаа хавсран)

Үр тариа ховхорч байна

Өд цэвэрлэсэн (Биеийг зүүн, баруун тийш эргүүлнэ)

Өд цэвэрлэсэн

хушууг цэвэрлэж, (Толгойгоо баруун, зүүн тийш эргүүлнэ)

Тэд хашаан дээр суув. (Суудалдаа суу)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та өнөөдөр маш сайн ажилласан, маш олон буян хийсэн!

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

“Шувууд тэжээлийн тэвш рүү нисэв” уран баримлын тухай GCD (анги)-ийн хураангуйЗорилго: Хуйвалдааны загварчлалын тусламжтайгаар хуванцар хэлбэрийн мэдрэмжийг хөгжүүлэх. Зорилтууд: 1) Шувууны илэрхий дүр төрхийг хэрхэн бүтээхийг үргэлжлүүлэн заах. 2).

"Шувууны аж ахуй". Дунд бүлгийн дизайны нээлттэй хичээлийн хураангуйДунд бүлгийн дизайны нээлттэй хичээлийн тойм Сэдэв: “Шувууны аж ахуй” Зорилго: 1. Хүүхдэд барилга байгууламжийг хэрхэн бүтээх талаар үргэлжлүүлэн заах.

"Бидэнд хавар ирлээ" дунд бүлгийн сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй“Бидэнд хавар ирлээ” дунд бүлгийн сэдэвчилсэн хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Улирал солигдох тухай мэдлэгийг нэгтгэх, туслах.

Цааснаас дизайн хийх “Зураач малгай” Дунд бүлгийн цаасан дизайны хичээлийн тэмдэглэл Хичээлийн тэмдэглэл Сэдэв: Дизайн.

"Нохойн үүр" дунд бүлгийн цаасан барилгын хичээлийн хураангуйЦаасан барилгын талаархи хичээлийн хураангуй Дунд бүлгийн "Нохойн үүр" сэдэв Эмхэтгэсэн: Анна Ивановна Гаязова.

Оюуны бэрхшээлтэй хүүхдүүдэд зориулсан цэцэрлэгийн дунд бүлгийн дизайны хичээлийн хураангуйСэдэв: Геометрийн дүрсээр ширээ сандал зохион бүтээх. Зорилго: аман зааврыг сонсож, геометрийн хэлбэрээс барьж сурах. Даалгаварууд:.

"Шувуу тэжээгч" сэдвээр ахлах бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Родионова Ирина Викторовна, 169-р цэцэрлэгийн багш "Ойн үлгэр" ANO DO "Хүүхэд насны гараг "Лада", Тольятти
Тодорхойлолт:Би сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуйг санал болгож байна. Энэ материал нь цэцэрлэгийн багш нарт хэрэг болно.
Сэдэв: "Шувуу тэжээгч"
Зорилтот:Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудтай танилцах нөхцөлийг бүрдүүлэх, хаягдал материалаар шувуу тэжээх хэрэгсэл хийх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын талаархи ойлголтыг бий болгох: өвлийн нөхцөлд тэдний гадаад төрх, хоол тэжээл, амьдрах орчны онцлог.
Боловсролын:
Амьтны ертөнцийг сонирхох сонирхлыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн ярианы нөөцийг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.
Боловсролын:
Хариуцлагатай байдлыг төлөвшүүлэх, шувууг халамжлах хүслийг урамшуулах.
Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.
Урьдчилсан ажил:
Алхаж байхдаа шувуу ажиглах;
Яриа: "Бяцхан титмус", "Бидний өдтэй найзууд";
Зөгнөлт зохиол унших: М.Горький “Бор шувуу”, С.Маршак “Бор шувуу хаана үдийн хоол идсэн бэ?”, Г.Скребицкий “Титмусууд гарч ирэв”, В.Бианчи “Хүйтэн байна, ойд өлсгөлөн байна”, А.Яшина “ Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээ".
"Бидний өдтэй найзууд" сэдэвт загварчлал.
Шувуудын тухай зүйр цэцэн үг сурах.
Материал ба тоног төхөөрөмж:А.Вивальдигийн “Өвөл” цомгийн аудио бичлэг, “Өвлийн ой” танилцуулга, “Өвөлжсөн шувууд” танилцуулга, гурван өнгийн цагираг, зураг - нүүдлийн, өвөлждөг, нүүдэлчин шувуудыг ялгах схем, харандаа, хайч, хаягдал материал (хайрцаг шүүс, kefir), утаснууд.
GCD шилжих:
1. Зохион байгуулалтын асуудал:
А.Вивалдигийн "Өвөл" цомгийн аудио бичлэгийг тоглодог (багш "Өвлийн ой" илтгэлийг асаадаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Та хөгжим сонсохдоо юу төсөөлж байсан бэ?

2. Сэдвийн талаархи яриа:
1) асуудлын нөхцөл байдал: "Чи яагаад шувуудын дуулахыг сонсохгүй байна вэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг өвлийн ой руу явахыг урьж байна. Эргэн тойрон дахь моддыг хараарай: гацуур, нарс модны ногоон сарвуу дээр цасан цагаан малгай хэвтэж, эргэн тойрон чимээгүй байна. Би юу ч сонсохгүй байна. Яагаад ийм чимээгүй юм бэ?
Шувууд бол гайхалтай амьтад юм.
-Өвлийн улиралд ойд ямар шувууд амьдардаг болохыг надад хэлж өгөөч?
-Хотын хүмүүсийн дэргэд ямар шувууд амьдардаг вэ?
-Өвөл болоход ямар шувууд ирдэг вэ?

3. "Алдаа гаргахгүй" дидактик тоглоом
(Гурван өнгийн брюшийг ширээн дээр тавьсан)
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Шувууд нүүдэллэдэг, нүүдэллэдэг, өвөлждөг.
Шувуудыг байрлуул: цэнхэр цагирагт - өвөлждөг шувууд, шар цагирагт - нүүдлийн шувууд, ногоон цагирагт - нүүдэлчин шувууд.

4. Дидактик тоглоом "Хэнийг таах вэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Та хэний тухай хэлэх вэ?
-Зальт, авхаалжтай, авхаалжтай...(хэрээ)
-Шар хөхтэй, авхаалжтай...(цагаан)
-Зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй... (бор шувуу)
- Зөрүүд, алаг... (тоншуул)
-Махчин амьтан, том толгойтой, чимээгүй...(шар шувуу)
-Улаан хөхтэй, амьд...(бухын шувуу)
-Гэрлэг, хөгжилтэй, нөхөрсөг...(лав)

5. Ребус:
Илтгэгч:
-Хөвгүүдэд зориулсан ребус: ямар өвөлждөг шувуу нохойн хуцах, хүний ​​инээдийг дуурайж чаддаг, тэр ч байтугай бие даасан үгсийг хэлж чаддаг.
3-P 4-O 1-B 6-A 1-B 2-O 5-H (хэрээ)
-Охидод зориулсан ребус: аль шувууд өдөртэй байдаг.
6-A 3-N 2-I 1-C 5-C 4-I (tit)

6. Оньсого:
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Миний оньсого таавар:
1) Хар далавчтай, улаан хөхтэй өвлийн улиралд хоргодох газар олно. Тэр ханиаднаас айдаггүй, анхны цас яг тэнд байна! (Бульфинч)
2) Үүрэндээ хаа сайгүй цастай байсан ч хүйтэн жавараас айдаггүй ямар шувуу вэ? (Загалмай)
3) Би хорхой, өт иддэг, би өвлийн улиралд нисдэггүй. Дэнжний дор, саарал өнгийн пальтотой, хүйтэнд би баатар юм. (бор шувуу)
4) Хэн тод улаан берет, хар торго хүрэм өмссөн бэ? Тэр над руу хардаггүй, тогшдог, тогшдог, тогшдог! (Тоншуул)
5) Хойд зочдод сарнайн боодол иддэг, толгой дээрхи дэгжин, гялалзсан уу? (Лав далавч).
6) Өдрийн цагаар унтдаг, шөнө нь нисдэг, ойд шувууд айлгадаг уу? (шар шувуу)
-Яагаад шувууд шар шувуунаас айдаг вэ?
-Шөнийн цагаар шар шувуу агнахад юу тусалдаг вэ?
7. "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом:
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд юу илүүд байгааг нэрлэ:
шит, од, шаазгай, тагтаа;
тоншуул, толгой, бор шувуу, азарган тахиа;
шаазгай, шит, бух, бор шувуу;
бор шувуу, толгой, хэрээ, шар шувуу.

8. Сургаалт үгс:
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Та шувууны тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?
"Булбул ба хэрээ ойд амьдардаг ч дуугаа өөрөөр дуулдаг"
"Шувуу хаашаа ч ниснэ үүрээ мэддэг"
"Том шувуунд том үүр хэрэгтэй"
"Харцай бүр үүрээ магтдаг"
"Шувуу бүр сүрэг рүүгээ нисдэг."
9. Биеийн тамирын хичээлийн минут:"Шар шувуу" гадаа тоглоом (2 удаа).

10. "Хэн юу иддэг вэ" сэдвээр багшийн яриа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, бид өдтэй найзууддаа яаж туслах вэ?
-Зуны улиралд шувууд юу иддэг вэ? (шавж)
- Тэгээд өвөл?
-Тэдэнд хэцүү байна уу?
-Мэдээж өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Ялангуяа цас орж, цасан шуурга шуурч, хүйтэн жавартай үед хоол хүнс олоход хэцүү байдаг. Ийм цаг агаарт шувууд ихэвчлэн өлсөж, бүр өлсөж үхдэг тул хүмүүсийн гэрт ойртдог. Чи бид хоёр өдтэй найзууддаа өвлийг даван туулахад нь туслах ёстой.
Төрөл бүрийн ургамлын үр нь шувууг тэжээхэд тохиромжтой: Маалинган, наранцэцэг, амтат гуа. хулуу, тарвас, олон хогийн ургамал. Харин бор шувуу л овъёос, шар будаа ховдог. Хөх нь давсгүй гахайн өөхний хэсгүүдэд маш их дуртай байдаг.
11. Хурууны гимнастик:
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, бид хуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Би хэрээ тоолохоор шийдсэн: (Хүүхдүүд ээлжлэн нударгаараа нударгаараа цохив
Нэг хоёр гурав дөрөв тав. алган дээрх алга)
Шуудан дээрх зургаан хэрээ
Долоо бол бүрээ дээр байгаа хэрээ,
Зурагт хуудас дээр найм сууж,
Есөн хэрээ тэжээдэг...
За тэгээд арав гэдэг чинь үүр гэдэг.
Энэ тооллогын төгсгөл! (Хуруугаа зангидаж, тайлах)

12. Хаягдал материалаас барилгын(шүүс, kefir хайрцаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Таны ширээн дээр хайрцагнууд байгаа. Бид тэдгээрийг тэжээгч хийхэд ашиглах болно.
-Утаснууд юунд зориулагдсан вэ? (гогцоо уях).
-Хайчаа болгоомжтой барь!
-Яагаад цоорхой гаргах хэрэгтэй гэж? (ингэснээр шувууд тэжээгч дотор ордог).
12. Үр дүн:
Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Сайн хийлээ! Хүн бүр үүнийг хийсэн. Хэдэн тэжээгч байгааг хараарай. Одоо бид зугаалж, тэжээгчээ өлгөх болно.
Хүүхэд алхаж байхдаа Т.Кулаковагийн "Тэжээлийн тэвш" шүлгийг уншиж байна.
Өвлийн улиралд шувууд манай хашаанд нисдэг байсан.
Шувууд бидэнтэй ярьж эхлэв.
Бор шувуу жиргэж, үр тариа хайж,
Хэрээ дуугарч, тагтаа хашгирав,
Толгой чичигнэж, бухын шувуу исгэрэв.
Лавын салаа бас дуу дуулжээ.
Манай хөөрхий шувууд өвөлдөө өлсдөг
Цөөхөн үр тариа, үйрмэг, хооллоход хэцүү байдаг.
Бид тэжээгч хийсэн.
Хусан модонд хавсаргав
Ингэснээр өвөлждөг шувууд өвлийг илүү хялбар даван туулах болно.

BDOU "Колобок" цэцэрлэг

Орел муж

П.Долгое

Ахлах бүлгийн GCD-ийн хураангуй

"Шувуу тэжээгч хийх"

Эмхэтгэсэн: Анисимова Валентина Петровна

Сурган хүмүүжүүлэгч

2016 он

Зорилтот: Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудтай танилцах нөхцөлийг бүрдүүлэх, хаягдал материалаар шувуу тэжээх хэрэгсэл хийх.
Даалгаварууд:
Боловсролын:
Хүүхдүүдэд өвөлждөг шувуудын талаархи ойлголтыг бий болгох: өвлийн нөхцөлд тэдний гадаад төрх, хоол тэжээл, амьдрах орчны онцлог.
Боловсролын:
Амьтны ертөнцийг сонирхох сонирхлыг хөгжүүлэх. Хүүхдийн ярианы нөөцийг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.
Боловсролын:
Хариуцлагатай байдлыг төлөвшүүлэх, шувууг халамжлах хүслийг урамшуулах.
Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: танин мэдэхүйн хөгжил, ярианы хөгжил, уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.
Урьдчилсан ажил:
Алхаж байхдаа шувуу ажиглах;
Яриа: "Бяцхан титмус", "Бидний өдтэй найзууд";
Зөгнөлт зохиол унших: М.Горький “Бор шувуу”, С.Маршак “Бор шувуу хаана үдийн хоол идсэн бэ?”, Г.Скребицкий “Титмусууд гарч ирэв”, В.Бианчи “Хүйтэн байна, ойд өлсгөлөн байна”, А.Яшина “ Өвлийн улиралд шувуудыг тэжээ".
"Бидний өдтэй найзууд" сэдэвт загварчлал.
Шувуудын тухай зүйр цэцэн үг сурах.
Материал ба тоног төхөөрөмж:А.Вивальдигийн “Өвөл” цомгийн аудио бичлэг, “Өвлийн ой” танилцуулга, “Өвөлжсөн шувууд” танилцуулга, гурван өнгийн цагираг, зураг - нүүдлийн, өвөлждөг, нүүдэлчин шувуудыг ялгах схем, харандаа, хайч, хаягдал материал (хайрцаг шүүс, kefir), утаснууд.
GCD шилжих:
1. Зохион байгуулалтын асуудал:
Тит хулганы хожуул дуугарч байгаа аудио бичлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та ямар дуу сонсож байгаагаа тодорхойлоорой? Тит хулгана чамд юу гэж хэлсэн бэ?
2. Сэдвийн талаархи яриа:
1) асуудлын нөхцөл байдал: "Та яагаад өвлийн улиралд шувуудын дуулахыг сонсож чадахгүй байна вэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, өнөөдөр би та бүхнийг өвлийн ой руу явахыг урьж байна.

"Өвлийн ой" танилцуулгыг үзэх.

Эргэн тойрон дахь моддыг хараарай: гацуур, нарс модны ногоон сарвуу дээр цасан цагаан малгай хэвтэж, эргэн тойрон чимээгүй байна. Би юу ч сонсохгүй байна. Яагаад ийм чимээгүй юм бэ?
-Өвлийн улиралд ойд ямар шувууд амьдардаг болохыг надад хэлж өгөөч?
-Хотын хүмүүсийн дэргэд ямар шувууд амьдардаг вэ?
-Өвөл болоход ямар шувууд ирдэг вэ?
3. "Алдаа гаргахгүй" дидактик тоглоом
(Гурван өнгийн цагирагуудыг ширээн дээр тавьдаг)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Шувууд нүүдэллэдэг, нүүдэллэдэг, өвөлждөг.
Шувуудыг байрлуул: цэнхэр цагирагт - өвөлждөг шувууд, шар цагирагт - нүүдлийн шувууд, ногоон цагирагт - нүүдэлчин шувууд.
4. Дидактик тоглоом "Хэнийг таах вэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Та хэний тухай хэлэх вэ?
-Зальт, авхаалжтай, авхаалжтай...(хэрээ)
-Шар хөхтэй, авхаалжтай...
-Зоригтой, тэсвэр тэвчээртэй... (бор шувуу)
- Зөрүүд, алаг... (тоншуул)
-Махчин амьтан, том толгойтой, чимээгүй...(шар шувуу)
-Улаан хөхтэй, амьд...(бухын шувуу)
-Гэрлэг, хөгжилтэй, нөхөрсөг...(лав)
5. Оньсого:
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Миний оньсого таавар:
1) Хар далавчтай, улаан хөхтэй өвлийн улиралд хоргодох газар олно. Тэр ханиаднаас айдаггүй, анхны цас яг тэнд байна! (Бульфинч)
2) Үүрэндээ хаа сайгүй цастай байсан ч хүйтэн жавараас айдаггүй ямар шувуу вэ? (Загалмай)
3) Би хорхой, өт иддэг, би өвлийн улиралд нисдэггүй. Дэнжний дор, саарал өнгийн пальтотой, хүйтэнд би баатар юм. (бор шувуу)
4) Хэн тод улаан берет, хар торго хүрэм өмссөн бэ? Тэр над руу харахгүй, тогшдог, тогшдог, тогшдог! (Тоншуул)
5) Хойд зочдод сарвууны баглаа чихдэг, толгой дээрхи дэгжин, гялалзсан уу? (Лав далавч).
6) Өдрийн цагаар унтдаг, шөнө нь нисдэг, ойд шувууд айлгадаг уу? (шар шувуу)
-Яагаад шувууд шар шувуунаас айдаг вэ?
-Шөнийн цагаар шар шувуу агнахад юу тусалдаг вэ?
6. "Дөрөв дэх дугуй" тоглоом:
Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд юу илүүд байгааг нэрлэ:
шит, од, шаазгай, тагтаа;
тоншуул, толгой, бор шувуу, азарган тахиа;
шаазгай, шит, бухын шувуу, бор шувуу;
бор шувуу, толгой, хэрээ, шар шувуу.
7. Сургаалт үгс:
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Та шувууны тухай ямар зүйр цэцэн үгс мэддэг вэ?
"Булбул ба хэрээ ойд амьдардаг ч дуугаа өөрөөр дуулдаг"
"Шувуу хаашаа ч ниснэ үүрээ мэддэг"
"Том шувуунд том үүр хэрэгтэй"
"Залгих бүр үүрээ магтдаг"
"Шувуу бүр сүрэг рүүгээ нисдэг."
8. Биеийн тамирын минут:"Шар шувуу" гадаа тоглоом (2 удаа).

9. "Хэн юу иддэг вэ" сэдвээр багшийн яриа.
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, бид өдтэй найзууддаа яаж туслах вэ?
-Зуны улиралд шувууд юу иддэг вэ? (шавж)
- Тэгээд өвөл?
-Тэдэнд хэцүү байна уу?
-Мэдээж өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Ялангуяа цас орж, цасан шуурга шуурч, хүйтэн жавартай үед хоол хүнс олоход хэцүү байдаг. Ийм цаг агаарт шувууд ихэвчлэн өлсөж, бүр өлсөж үхдэг тул хүмүүсийн гэрт ойртдог. Чи бид хоёр өдтэй найзууддаа өвлийг даван туулахад нь туслах ёстой.
Төрөл бүрийн ургамлын үр нь шувууг тэжээхэд тохиромжтой: Маалинган, наранцэцэг, амтат гуа. хулуу, тарвас, олон хогийн ургамал. Харин бор шувуу л овъёос, шар будаа ховдог. Хөх нь давсгүй гахайн өөхний хэсгүүдэд маш их дуртай байдаг.

10. Хаягдал материалаас барилгын(шүүс, kefir хайрцаг)

Хүүхдүүд тэжээгч хийх арга замыг бодож, санал болгодог.


Сурган хүмүүжүүлэгч:
-Таны ширээн дээр хайрцагнууд байгаа. Бид тэдгээрийг тэжээгч хийхэд ашиглах болно.
-Утаснууд юунд зориулагдсан вэ? (гогцоо уях).
-Яагаад цоорхой гаргах хэрэгтэй гэж? (ингэснээр шувууд тэжээгч дотор ордог).

11.Хайчтай ажиллахдаа аюулгүй байдлын арга хэмжээг давтах.

12. Тэжээгч хийх.

13. Хурууны гимнастик:
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, бид хуруугаа сунгах хэрэгтэй.
Би хэрээ тоолохоор шийдсэн: (Хүүхдүүд ээлжлэн нударгаараа нударгаараа цохив
Нэг хоёр гурав дөрөв тав. алган дээрх алга)
Шуудан дээрх зургаан хэрээ
Долоо бол бүрээ дээр байгаа хэрээ,
Зурагт хуудас дээр найм сууж,
Есөн хэрээ тэжээдэг...
За тэгээд арав гэдэг чинь үүр гэдэг.
Энэ тооллогын төгсгөл! (Хуруугаа зангидаж, тайлах) 14. Үр дүн:
Сурган хүмүүжүүлэгч: -Сайн хийлээ! Хүн бүр үүнийг хийсэн. Хэдэн тэжээгч байгааг хараарай. Одоо бид зугаалж, тэжээгчээ өлгөх болно.
Хүүхэд алхаж байхдаа Т.Кулаковагийн "Тэжээлийн тэвш" шүлгийг уншиж байна.
Өвлийн улиралд шувууд манай хашаанд нисдэг байсан.
Шувууд бидэнтэй ярьж эхлэв.
Бор шувуу жиргэж, үр тариа хайж,
Хэрээ дуугарч, тагтаа хашгирав,
Толгой чичигнэж, бухын шувуу исгэрэв.
Салбар дээрх лав нь бас дуу дуулжээ.
Манай хөөрхий шувууд өвөлдөө өлсдөг
Цөөхөн үр тариа, үйрмэг, хооллоход хэцүү байдаг. Бид тэжээгч хийсэн. Тэд үүнийг хус модонд хавсаргав.



Цаасан барилгын талаархи хичээлийн тэмдэглэл.
Сэдэв: "Тэжээгч".
Зорилго: Хүүхдэд цаасан тэжээгч барихыг заа. Хайч, цаасан дээр ажиллах чадварыг бэхжүүлэх. Бүтээлч байдлыг хөгжүүлэх.
Аргачлалын арга: Асуултаар ярилцах, "Өвөлжсөн шувууд" цомгийг шалгах.
Тоног төхөөрөмж: Цомог, цаас, хайч, цавуу.
Хичээлийн явц:
1. Зохион байгуулалтын мөч.
Асуудлын талаар хүүхдүүдтэй ярилцах.
Одоо жилийн хэдэн цаг вэ?
Яг өвөл. Хүйтэн цаг агаар эхлэхэд олон шувууд урагшаа нисдэг.
Өвөлдөө үлдсэн шувуудыг өвөлжөө гэж нэрлэдэг. Та ямар өвөлждөг шувууг мэддэг вэ?
Тит, бухын шувуу, бор шувуу, дэгээ, хэрээ, тоншуул.
Хүүхдүүдийн өвөлждөг шувуудын талаарх мэдлэгийг нэгтгэхийн тулд багш "Өвөлждөг шувууд" цомгийг үзүүлэв. Багш нь хүүхдүүдэд "Тэжээгч дээрх шувууд" цуврал зургуудыг үзүүлдэг.
Зөв. Өвлийн улиралд шувуудад хэцүү байдаг. Хэдийгээр өтгөн өд нь тэднийг хүйтэн хүйтнээс авардаг ч тэд ихэвчлэн маш их өлсдөг. Тиймээс шувууг өвлийн улиралд тэжээх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд хүмүүс моднууд дээр тэжээгч өлгөж, түүнд хоол хийж өгдөг.
Өнөөдөр та бид хоёр шувуу тэжээгч хийх болно.
Тэжээгч хийх талаар багшийн тайлбар, үзүүлэх.
Багш бэлэн тэжээгчийг үзүүлж, үүнийг хэрхэн ашиглахыг хүүхдүүдэд тайлбарладаг.
Хүүхдүүд гар урлалыг сайтар шалгаж үздэг. Багш нь ёроолын хэлбэр (дөрвөлжин) ба хажуугийн хэлбэрийг (тэгш өнцөгт) тодорхойлоход тусалдаг. Дараа нь тэр хүүхдүүдийн анхаарлыг зүссэн дөрвөлжин рүү татдаг (урьдчилан хийсэн). Тэр үүнийг нугалж, хайрцаг үүсгэдэг - энэ нь бидний тэжээгч болно. Тэрээр хүүхдүүдээс хайрцгийг аажуухан задлахдаа ёроол нь хаана, хажуу тал нь хээ дээр байгаа эсэхийг харахыг хүснэ. (Загварыг самбарт наасан байна.) Хүүхдүүдээс хээ дээр тэжээгчийн ёроолыг олохыг хүс. Хүүхдийг самбарт дуудаж, доод талыг нь харуулав. Дараа нь багш доод тал руу нь өнгөт дөрвөлжин наасан байна. Өөр нэг хүүхэд тэжээгчийн хажуу талыг харуулсан бөгөөд багш нь өөр өнгийн тэгш өнцөгтийг нааж, түүнийг дагадаг. Үлдсэн цагаан квадратууд нь хэв маягаас тэжээгчийг наахад хэрэгтэй гэж тэр тайлбарлав.
Үйлдлүүдийг үзүүлэхдээ багш хүүхдүүдийн анхаарлыг яг шугамын дагуу зүсэж, цавуу хэрхэн яаж түрхэхийг тайлбарлаж, зааж өгөх ёстой - зөвхөн гадна талын квадратууд.
4. “BULLNFINCHES” биеийн тамирын дасгал. Ярианы хэмнэл, хэмнэл дээр ажиллах, яриаг хөдөлгөөнтэй уялдуулах.
Энд салбарууд дээр хараарай,
Улаан подволктой бульфинчид. Өд хөвсгөв
Наранд жаргаж байна.
Тэд толгойгоо эргүүлж,
Тэд нисэхийг хүсч байна.
Шоо! Шоо! Нисээд явцгаая!
(Хажуу талдаа 4 гараа алгадах, нэг мөрөнд толгойгоо 4 хазайлгах.)
(Мөр бүрийн эхний үгэнд - гараа байнга сэгсрэх, хоёр дахь нь - талдаа нэг алгадах.)
(Мөр бүрт 2 толгой эргэх.)
(Хүүхдүүд бүлгийн эргэн тойронд тархаж, гараа далавч шиг хийв.)
5.Даалгаврыг хүүхдүүдээр гүйцэтгэх.
6.Хүүхдийн ажилд дүн шинжилгээ хийх.
Шинэ хоолны өрөө
Бид тэжээгч хийсэн
Бид цайны газар нээлээ.
Бор шувуу, бухын хөрш,
Өвлийн улиралд танд өдрийн хоол байх болно.
Долоо хоногийн эхний өдөр зочилно уу
Титмиус бидэн рүү нисэв.
Мягмар гарагт хараарай,
Бухнууд ирлээ.
Гурван хэрээ лхагва гаригт байсан
Бид тэднийг үдийн хоол идэхийг хүлээж байсангүй.
Мөн Пүрэв гарагт дэлхийн өнцөг булан бүрээс -
Шуналтай бор шувууны сүрэг.
Баасан гарагт манай хоолны өрөөнд
Тагтаа будаа идэж байв.
Мөн бямба гаригт бялуунд
Долоон дөчин нисч ирэв.
Ням гарагт, Ням гарагт
Бидэнд хаврын зочин ирлээ -
Оддын аялагч...
Энэ дуу дуусч байна.
7. Хичээлийн үр дүн.


Хавсаргасан файлууд

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бид шувуу тэжээгч хийх болно. Үүний тулд бидэнд дараах зүйлс хэрэгтэй болно (шоу):хоосон сүүний хайрцаг, 5 литрийн хуванцар сав. Бид тэдний дотор шувууд үр тариа ховхлохын тулд цонх хийх хэрэгтэй. Та мөн моднууд дээр тэжээгчийг өлгөхөд шаардлагатай олсыг урсдаг уутанд нүх гаргах хэрэгтэй.

Багш бэлэн материалаар тэжээгч хийдэг. Хүүхдүүд багшид тусалдаг: харандаагаар тойрог зурж, цонхыг тэмдэглэж, зүссэн хэсгүүдийг нь нугалж, утсыг нь барьж, нүхээр дамжуулж, хогоо хая.


Биеийн тамирын минут

Сурган хүмүүжүүлэгч. Залуус аа, өнөөдөр бид ингэж тоглох болно. Та нар бяцхан бор шувуу, би чиний эх бор шувуу болно. (Багш бор шувууны баг өмсдөг.)

Бор шувуу бид өнөөдөр эхэлнэ

Хүүхдүүдээ дуудаж: Бид нисч сурч байна.

“Бяцхан бор шувууд минь, над дээр ирээрэй, хурдан тойрог дээр зогсоорой

Хурдан нис! Тэгээд бид эхэлнэ."

Тойрог хэлбэрээр үүсэх. Гарны өвөрмөц хөдөлгөөнтэй тойрог хэлбэрээр алхах- "далавч дэвсэх" "Бор шувуу" хөдөлгөөнийг харуулж, дараа нь "хүүхдүүдийг харах" гэж холддог. "Бор шувуу" харж байхад хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр алхаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Бор шувуу унтсан бөгөөд энэ нь бор шувуунд хэрэгтэй зүйл юм. Тэд далавчаа дэлгэж, бүх чиглэлд нисэв. Бор шувуунууд танхим даяар нисдэг. (Бүх чиглэлд гүйж байна.)

"Бор шувуу" сэрээд:

"Дэгдээхэйгээ жиргээ, жиргээ, Энэ юун чимээ вэ? Ямар хашгирах вэ? Хурдлаарай, дугуйлан зогсоод дахин нисч сур!" Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, тоглоом давтагдана. Багш дахин унтсан мэт дүр үзүүлж, хүүхдүүд бүх чиглэлд тарж, дараа нь "бор шувуу" сэрдэг.

"Би нэг минут унтсан,

Бор шувуунууд үнэхээр дэггүй болжээ.

Би чамайг одооноос хатуу хянах болно,

Ингэснээр та дуулгавартай бор шувуунууд болж өсөх болно."

Үр тарианы харьцуулалт.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо бидний тэжээгч бэлэн боллоо. Одоо та тэдэнд үр тариа асгах хэрэгтэй. Ямар төрлийн үр тарианы шувууд хамгийн их хөхөх дуртайг харцгаая. Би хайрцагт өөр өөр үр тариа байдаг: шар будаа (эсвэл шар будаа), вандуй, наранцэцгийн үр, Сагаган. (Хүүхдүүдийг үр тарианд хүрэхийг урина.)Аль үр тариа нь хамгийн жижиг нь вэ? Аль нь хамгийн том вэ? Үзүүлэх. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Манай цэцэрлэгт сайт дээр бид эдгээр шувуудтай уулзаж болно. (Бор шувуу, толгой, хэрээ, шаазгайн дүрсийг фланелграфт хавсаргав.)Том шувууг үзүүлж, нэрлэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Жижиг шувуудыг үзүүлж, нэрлэ. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Та ямар төрлийн үр тариаг бор шувуу, хөхөө хөхөхөд баяртай байх болно гэж бодож байна вэ? (Бяцхан хүүхдүүд.)Мөн вандуй, үрийг хэн авах вэ? (Шаазгай ба хэрээ.)

4. Дидактик тоглоом "Цүнхэнд юу байна?"

Шар будаа нэг уутанд цутгаж, вандуй хоёр дахь нь цутгаж байна.

Багш хүүхдүүдийг уутанд ямар үр тариа асгаж байгааг тодорхойлохыг урьж байна: вандуй эсвэл шар будаа.

Тусгал.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Одоо тэжээгч рүүгээ үр тариа асгацгаая. (Хүүхдүүд даалгавраа биелүүлдэг.)Мөн одоо тэжээгчийг моднууд дээр өлгөх хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр шувууд амттай үдийн хоол идэж болно. Ингэж л бидний тусламжтайгаар тэд өвлийг өнтэй давах болно.

Өвлийн улиралд шувууг тэжээ!

Хаа сайгүй ирээсэй

Тэд чам руу гэр шигээ хошуурах болно,

Саравч дээрх сүрэг.


ЭЦЭГ ЭХЧҮҮД, ХҮҮХДИЙН ӨВЛИЙН СУРГАЛТ. “ӨВЛИЙН ХӨГЖИЛТ” ЗУРГИЙН ШАЛГАЛТ

Хүүхдийн үйл ажиллагааны төрлүүд:тоглоом, харилцааны, танин мэдэхүйн судалгаа, үр бүтээлтэй, уран зохиолын ойлголт.

Зорилго:өвлийн тоглоомын талаархи санаа бодлыг тодруулах, хуйвалдааны зургийг хэрхэн үзэхийг заах, зургийн талаархи асуултанд хариулах, тодорхой үйлдлүүдийг хөдөлгөөнөөр хуулбарлах, үг хэллэгээр дагалдах; сонсголын ойлголт, харааны дүрсийг сонсголын дүрстэй харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх; "Өвөл" сэдвээр толь бичгийг идэвхжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:Өвлийн тухай багшийн түүхийг сонирхон сонсдог, Т.Ломовагийн "Цасан ширхгүүд" хөгжимд энгийн бүжгийн хөдөлгөөн хийхэд идэвхтэй оролцдог, "Шоу ба нэр" дидактик тоглоомд оролцдог, насанд хүрэгчдийн хүсэлтээр ярьж чаддаг. "Өвлийн зугаа цэнгэл" зурагт юу дүрсэлсэн талаар.

Материал ба тоног төхөөрөмж: "Өвлийн хөгжилтэй" сэдэвчилсэн зураг, хөвөн даавууны жижиг хэсгүүд, цасан ширхгийн зураг, цасан хүн, чарга, өвлийн малгай, ороолт.

Зохион байгуулах цаг.

Багш хүүхдүүдийг цонх руу аваачиж, шүлэг уншдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Цасан бөмбөлөг намуухан талбай, нуга дээр унаж байна; Цасан ширхгүүд тогтсон - цагаан хөвсгөр.